SEPET

Toplam Tutar: {sepettotal}

TESLİMAT VE İADE KOŞULLARI

TESLİMAT VE İADE KOŞULLARI

Teslimat politikamız ve prosedürlerimiz hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  1. Teslimat Şekilleri ve Ücretleri
  2. Sipariş Durumu
  3. Siparişinizde Değişiklik Yapın
  4. İade ve Değişim
  5. Uluslararası Teslimat

TESLİMAT ŞEKİLLERİ VE ÜCRETLERİ

Siparişler, iş günlerinde kargoya verilmektedir. (Pazartesi’den Cuma gününe, resmi tatiller hariç). Kargo partnerimiz, Türkiye içi gönderiler için Aras Kargo, Türkiye dışı gönderiler için ise DHL’dir.

Teslimat ülkesi Türkiye olan siparişleriniz size 3-5 iş günü içerisinde ulaştırılacaktır. Bu süre içerisinde göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Türkiye içi gönderiler için kargo ücreti 7 Türk Lirası’dır. Dönemsel olarak kargo bedava kampanyaları uygulanabilmektedir. Türkiye içinde merkezi olmayan bölgelere yapılan gönderimlerde teslimat süresi 5-7 iş günü arası değişiklik gösterebilir.

Türkiye dışına gerçekleştirilen siparişler için oluşan gönderim bedeli, vergiler ve diğer masraflar SEPET sayfasında ödeyeceğiniz tutar içerisinde hesaplanmış olarak yer alacaktır.

Teslimat ülkesi Türkiye dışı olan siparişleriniz en geç 5 iş günü içerisinde teslim edilecektir.

SİPARİŞ DURUMU

Siparişleriniz Pazartesi-Cuma günleri arasında, siparişlerin verilme sırasına göre işleme alınmaktadır.

Siparişinizin teslimat durumuyla ilgili bilgi almak istiyorsanız, lütfen size e-posta ile gönderilen kargo takip numarasını kullanınız. Siparişinizle ilgili her türlü sorunuz için 0850 759 68 33 numaralı telefonu arayarak veya customercare@nudeglass.com adresimize e-posta göndererek bize ulaşabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

SİPARİŞİNİZDE DEĞİŞİKLİK

Vermiş olduğunuz siparişinizde değişiklik yapılamamaktadır. Detaylı bilgi almak istiyorsanız lütfen 0850 759 68 33 numaralı telefonu arayarak veya customercare@nudeglass.com adresine e-posta göndererek Müşteri Temsilcimize ulaşınız. Size daha hızlı bir şekilde yardımcı olabilmemiz için lütfen sipariş numaranızı yanınızda bulundurunuz.

SİPARİŞİNİZ İLE İLGİLİ BİZE ULAŞIN

Siparişinizdeki ürünler eksik teslim edildiyse, teslim edilen siparişinizde hasarlı ürün varsa veya benzeri bir durum ile karşı karşıyaysanız, lütfen 0850 759 68 33 numaralı telefonu arayarak veya customercare@nudeglass.com adresine e-posta göndererek Müşteri Temsilcimize ulaşınız. Size daha hızlı bir şekilde yardımcı olabilmemiz için lütfen sipariş numaranızı yanınızda bulundurunuz.

İADE VE DEĞİŞİM

Satın almış olduğunuz ürünün sizi memnun etmemesi durumunda, ürünü satın almış olduğunuz satış kanalı aracılığıyla 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz.

nudeglass.com’dan sipariş vermiş olan müşteriler iade süreçlerini customercare@nudeglass.com adresine e-posta göndererek başlatabilirler. İade süreci ile ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen 0850 759 68 33 numaralı telefonu arayarak bize ulaşın.

Kullanılmamış olması şartıyla hiçbir gerekçe göstermeksizin satın aldığınız ürün / ürünleri teslim aldığınız tarihten 14 (on dört) gün içinde iade edebilirsiniz. Satın aldığınız ürünleri iade etmek istemeniz halinde faturanızın arka kısmında bulunan iade formunu eksiksiz doldurarak ilgili ürünü faturanın bir kopyası ile birlikte aşağıdaki iade adresine göndermenizi rica ediyoruz.

İade Adresi: Arvato SCM Platform S Orta Mah. Öztaş Sok. No: 4 4-1 Logipark F Blok Tuzla / İstanbul

Nude ürünlerinin iadesi ile ilgili daha detaylı bilgiye ihtiyacınız olması durumunda, lütfen bize 0850 759 68 33 numaralı telefonu arayarak ulaşınız.

ULUSLARARASI TESLİMAT

Sitemizden uluslararası teslimat yapılmaktadır. Sipariş verirken siparişinizin teslim edilmesini istediğiniz ülkeyi seçerek adres bilgilerinizi girmeniz yeterlidir.